Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
25 Temmuz 2024

Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?


Mevsimsel değişimler ve kalabalık ortamlar, çocukların enfeksiyonlarla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bahar aylarında polenlerin uçuşması, aldatıcı hava koşulları ve sağlığı tehdit eden alerjenler, çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip çocuklar, hastalıklara karşı daha dirençli olacak ve bu durum ebeveynler için de rahatlatıcı olacaktır. Bebeklikten itibaren uygulanan aşılar ve düzenli anne sütü alımı, bağışıklık sisteminin gelişmesinde temel katkılar sağlar. Çocukluk çağlarında bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle hastalıklara daha yatkın olunurken, ilerleyen yaşlarda bağışıklık sisteminin gelişmesi ile hastalıklarda azalma görülmektedir. Sağlıklı bir yetişkin, hastalıklara karşı dayanıklılık gösterirken, ilerleyen yaş ile birlikte bu dayanıklılık azalabilir.

Anne Sütünün Çocuk Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

Çocuk beslenmesi, bağışıklık sisteminin gelişmesi için en önemli çevresel faktörlerden biridir. Bu faktörlerin başında anne sütü ile beslenme gelir. Anne sütü, içeriğinde bulunan immunglobulinler ve diğer koruyucular sayesinde bebeğe doğrudan bağışıklık kazandırır. Uzmanlar, anne sütünün doğumdan sonra iki yıl boyunca düzenli olarak bebeğe verilmesini önermektedir. Bu, bireyin hayatı boyunca güçlü bir bağışıklık sistemi elde etmesine yardımcı olur. Ancak çocuğun iki yıldan sonra da anne sütünü istemesi, anne sütünün yetersizliği nedeniyle çocuğun aç kalmasına neden olabilir. Bu durum, çocuğun düzenli besin almamasına ve zayıflamasına yol açabilir.

Omega 3 ve C Vitamini Desteği

Omega 3 desteği, özellikle çocuklar için önemlidir. Ailenin tüm fertlerinin haftada en az bir öğün balık tüketmesi önerilir. Ayrıca, limon, portakal ve mandalina gibi meyveler kışın tüketilmesi gereken önemli destek ürünleridir. Yazın ise bu meyveler limonata şeklinde tüketilebilir. İki yaşından sonra, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için beş-altı öğün şeklinde az miktarlarda yemeklerin suyundan verilebilir. Çocuğunuz doyduğunu size hissettirecektir. Çocuğun beslenmesi ne kadar önemli ise aşırı kilo alımı ve kan yağlanması da bağışıklık sisteminin gelişmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle olumsuz etki yaratacak beslenme şekillerinden uzak durulmalıdır.

Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Diğer Uygulamalar

  • Çocuğun mevsimsel değişimlere uygun giydirilmesi gerekir.
  • Yaşına göre çok yormadan spor yaptırılmalıdır.
  • Sigara içilen yerlerden uzak durulmalıdır.
  • Sıvı tüketimine özen gösterilmeli, özellikle yeşil ılık çay tüketimi teşvik edilmelidir.
  • El yıkama alışkanlığı başta olmak üzere genel temizlik konusunda özen gösterilmelidir. Birçok hastalık yıkanmayan eller ile bulaşır.
  • Bebek doğumdan itibaren aile hekiminizin kontrolünde bütün aşılarını takip ettirin ve kendiniz de takip edin. Ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş çocuk hastalıklarının tekrar görülmeye başlanması nedeniyle eski aşılar tekrar gündeme gelmiştir. Bu nedenle hekiminizle sürekli iletişim halinde olun.
  • Yağ, karbonhidrat ve protein içeren yiyeceklerin düzenli ve yeterli verilmesiyle dengeli beslenme sağlanmalıdır. Zengin vitamin içeriğine sahip koyu renkli meyve ve sebzelerin tüketimine özen gösterilmelidir.
  • Çocukluk çağları okul çağları olduğundan okula gitmesi zorunludur. Ancak okulda meydana gelebilecek salgın hastalıklara karşı okul yönetimi ile iletişimde olun, okulun gerekli hijyen şartlarına uyup uymadığını kontrol edin.
  • Hastane ortamı, hastalıkların yaygın olduğu bir yerdir. Hastane, çocukların hem psikolojik hem de fiziksel sağlığını tehdit eder. Kendiniz hastaneye gidiyorsanız, çocuğunuzu hastaneye götürmeyin ve hasta kişilerden uzak durmasını sağlayın.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesinde Düşülen Yanlış Uygulamalar

Çocukta bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kişinin hayatı boyunca sağlıklı bir yaşam sürmesinde etkilidir. Ancak aşırı titizlik ve hijyen, çocuğun bağışıklık sisteminin mikroplarla savaşmayı öğrenmesini engelleyebilir. Bağışıklık sisteminin gelişebilmesi için çocuk metabolizması çevredeki bakteri ve mikroplara ihtiyaç duyar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni